Skip to content Skip to footer
Várandósgondozási csomagok_banner
Várandósgondozási csomagok

TORCH panel

A TORCH csomagban foglalt vizsgálatok azokat az immunológiai ellenanyagokat nézik, amelyek befolyásolhatják a teherbeesést és az embrió beágyazódását.

Webshop

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

Üzenjen nekünk!

Ügyfélszolgálatunk készséggel válaszol!

Milyen esetben ajánlott a vizsgálat?

A TORCH betűszó összefoglaló elnevezés, mely azokra a kórokozókra utal, amik a várandósság alatt károsíthatják a magzatot: Toxoplasma gondii, „Others” (egyéb mikrobák), Rubeola vírus, Cytomegalovírus, Herpes simplex vírusok.

A vizsgálat célja, hogy meghatározza az anya szervezete átesett-e valamelyik fertőzésen már, amit a kórokozóval szemben termelődött IgM és IgG típusú ellenanyagok (antitestek) kimutatásával végzünk.  A vizsgálat segítségével ezen vírusok által okozott súlyos és kevésbé súlyos magzati betegségek megelőzhetők, illetve csökkenthetők lennének a nők terhesség előtti, vagy terhesség alatti szűrésével.

A kórokozók nyomán a várandósság ideje alatt bekövetkezett fertőzés következménye lehet magzati életben létrejövő fejlődési rendellenesség, vetélés, méhen belüli elhalás, vagy koraszülés is.

A TORCH panel vizsgálatot érdemes már a tervezett terhesség előtt elvégezni, hogy kiderüljön, mely kórokozók esetében alakult ki tartós védettség, illetve melyek azok a fertőzések, amin a páciens már átesett már, és a kórokozó újra aktiválódhat, illetve mely kórokozóval nem fertőződött még a terhessége előtt, tehát fogékony lehet rá a terhesség alatt.

Vérvétel
Női nemi hormonok labor

Milyen vizsgálatokat foglal magában a csomag?

A TORCH panel vizsgálat az alábbi vírusok elleni antitestek kimutatására alkalmas:

  • Toxoplasma gondii (IgG, IgM): a leggyakrabban macskák ürüléke által terjesztett parazita szem- és idegrendszeri fertőzéseket okozhat, valamint ciszták kialakulásához vezethet az agyban és izmokban. Terhesség esetén a parazita a placentán keresztül a magzatba juthat, emiatt az ekkor történt fertőzés születési rendellenességek kialakulásához, illetve vetéléshez vezethet.
  • Rubeola (IgG) védettség: (rózsahimlő) gyermekkorban jelentkező kiütéses betegség, ami a kötelező oltásoknak köszönhetően ma már viszonylag kevés gondot okoz felnőtt korban. A vírus a vérárammal juthat át a méhlepényen a magzatba, és főleg a terhesség első harmadában okozhat fejlődési rendellenességet. A fertőzés nyomán szívfejlődési rendellenesség, látás- illetve halláskárosodás léphet fel.
  • Cytomegalovírus (CMV) (IgG, IgM): a vírust sok ember tünetmentesen hordozza magában, legtöbbször az immunrendszer gyengülése esetén okoz csak panaszokat. Más vírusokkal ellentétben, nem alakul ki védettség a vírussal szemben fertőzést követően. A magzat fertőződhet az anyaméhben, szülés során, vagy akár az anyatejjel is, idejében kiszűrve azonban gyógyszerrel sikeresen kezelhető.
  • Herpes simplex I/II (IgG, IgM): két típusa – HSV-1, mely az ajakon, és a HSV-2, mely a nemi szerveken okoz elváltozást – jobbára akkor jelent veszélyt, ha a fertőzés akut, és súlyos tüneteket mutat. A terhesség első harmadában okozhat vetélést, szülés során a szülőcsatornában fertőzve pedig súlyos szervi rendellenességeket a magzatnál. Ha már átesett rajta az anya, szervezetében a magzatot is védő ellenanyagok termelődnek.
  • Varicella (IgG) védettség: a bárányhimlőért felelős vírus, aminek fertőzésén átesve életreszóló védettséget szerzünk. A fertőzésen át nem esett anyák esetében kiemelten fontos a vírussal szembeni védekezés, ugyanis a terhesség első harmadában fejlődési rendellenességet okoz a magzatnál, az utolsó hetekben fertőzve pedig akár halálos kimenetelű is lehet a magzatra nézve.
  • Parvovírus B19 (lepkehimlő) (IgG) védettség

Hogyan készüljek a vizsgálatra?

A vizsgálat vérminta levételével történik, ami nem igényel semmilyen előkészületet, a mintavételhez nem szükséges éhgyomor.

Szűrővizsgálat
Szűrővizsgálat

Mit mutat az eredmény?

A vírusokkal szemben a szervezetben kimutatható ellenanyagok jelenléte vagy hiánya alapján a lelet az egyes kórokozókra pozitív, vagy negatív eredményt tartalmazhat.

IgM antitestek pozitivitása esetén akut fertőzés áll fenn, a páciens mostanában fertőződött az adott vírussal vagy parazitával. Ebben az esetben további vizsgálatokat kell végezni az adott fertőzés igazolásához.

IgG antitest jelenléte (pozitivitása) az adott kórokozó által okozott régebbi fertőzésre utal. Terhesség alatt  végzett vizsgálat esetén ilyenkor érdemes a vizsgálatot két héttel később megismételni, hogy kiderüljön, a közelmúltban, vagy korábban zajlott le a fertőzés. Ha a vizsgálat a terhességet megelőzően adja ezt az eredményt, a kórokozó nagyon csekély mértékben jelenthet fertőzés veszélyt a magzatra, ugyanis az anya szervezete már képes ellenanyagot termelni ellene.

Ha nem mutatható ki specifikus antitest egy adott kórokozóra, az a fertőzéssel szembeni fogékonyságra utal. Ilyen esetben a terhesség ideje alatt érdemes nyomon követni, és ismételten elvégeztetni a vizsgálatot az adott kórokozóra nézve.

Mikor várható az eredmény?

A vizsgálatot követő 7. munkanap után.

Mi a teendő a vizsgálat után?

A vizsgálatot követően kapott lelet önmagában nem jelent diagnózist, ezért az eredmények kiértékeléséhez és a további teendők meghatározásához minden esetben keresse fel kezelőorvosát.

TORCH panel - Medicover

Üzenjen nekünk!

close-link